• Korzyści zdrowotne mniszka lekarskiego

    Korzyści zdrowotne mniszka lekarskiego

    Mniszek lekarski to rodzina roślin kwitnących, które rosną w wielu częściach świata. Są one również znane jako Taraxacum spp., Chociaż Taraxacum officinale jest najczęstszym gatunkiem.

    Być może najbardziej znasz mniszka lekarskiego jako upartego chwastu, który nigdy nie wydaje się opuszczać trawnika lub ogrodu. Jednak w tradycyjnych praktykach ziołolecznictwa mniszek lekarski jest czczony ze względu na szeroki zakres właściwości leczniczych.

    Przez stulecia były stosowane w leczeniu niezliczonych dolegliwości fizycznych, w tym raka, trądziku, chorób wątroby i zaburzeń trawiennych.

    Oto 13 potencjalnych korzyści zdrowotnych z mniszka lekarskiego i co nauka ma do powiedzenia na ich temat.

    Mniszek lekarski - właściwości

    Jeśli chodzi o zawartość odżywczą, łata z mniszka lekarskiego na twoim podwórku może dołączyć do rankingu z resztą ogrodu warzywnego.

    Od korzenia do kwiatu mniszek lekarski to rośliny o wysokiej wartości odżywczej, pełne witamin, minerałów i błonnika.

    Ziele mniszka lekarskiego można spożywać w postaci gotowanej lub surowej i stanowią doskonałe źródło witamin A, C i K. Zawierają również witaminę E, kwas foliowy i niewielkie ilości innych witamin z grupy B.

    Co więcej, mniszek lekarski dostarcza znaczną ilość kilku minerałów, w tym żelaza, wapnia, magnezu i potasu.

    Korzeń mniszka lekarskiego jest bogaty w węglowodanową inulinę, która jest rodzajem rozpuszczalnego błonnika występującego w roślinach, który wspiera wzrost i utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

    Korzeń mniszka lekarskiego jest często suszony i spożywany jako herbata, ale można go również jeść w całej jego postaci.

    Zawierają silne przeciwutleniacze

    Mniszek lekarski jest pełen silnych przeciwutleniaczy, co może wyjaśniać, dlaczego roślina ta ma tak szerokie zastosowanie dla zdrowia.

    Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają neutralizować lub zapobiegać negatywnym skutkom wolnych rodników w twoim ciele.

    Wolne rodniki są produktem normalnego metabolizmu, ale mogą być bardzo destrukcyjne. Obecność zbyt wielu wolnych rodników przyczynia się do rozwoju choroby i przyspieszonego starzenia. Dlatego przeciwutleniacze są niezbędne do utrzymania zdrowego organizmu.

    Mniszek lekarski zawiera wysoki poziom beta-karotenu przeciwutleniacza, o którym wiadomo, że zapewnia silną ochronę przed uszkodzeniem komórek i stresem oksydacyjnym.

    Są również bogate w inną kategorię przeciwutleniaczy zwaną polifenolami, które znajdują się w najwyższym stężeniu w kwiacie, ale są również obecne w korzeniach, liściach i łodygach
     
     

    Mniszek może pomóc w zwalczaniu zapalenia

    Mniszek lekarski może być skuteczny w zmniejszaniu stanu zapalnego spowodowanego chorobą z powodu obecności różnych bioaktywnych związków, takich jak polifenole w roślinie.

    Zapalenie jest jedną z naturalnych reakcji organizmu na obrażenia lub choroby. Z czasem nadmierne stany zapalne mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek i DNA organizmu.

    Niektóre badania z probówek ujawniły znacznie zmniejszone markery stanu zapalnego w komórkach traktowanych związkami mniszka lekarskiego.

    Badanie na myszach ze sztucznie wywołaną zapalną chorobą płuc wykazało znaczne zmniejszenie zapalenia płuc u zwierząt, które otrzymały mniszka lekarskiego.

    Ostatecznie potrzebne są dalsze badania, aby jasno zdefiniować rolę mniszka lekarskiego w zmniejszaniu stanu zapalnego u ludzi.
     

    Kontroluje poziom cukru we krwi

    Kwas cykorowy i chlorogenowy są dwoma bioaktywnymi związkami mniszka lekarskiego. Znajdują się we wszystkich częściach rośliny i mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.

    Probówki i badania na zwierzętach wykazały, że związki te mogą poprawić wydzielanie insuliny z trzustki, jednocześnie poprawiając wchłanianie glukozy (cukru) w tkance mięśniowej.

    Proces ten prowadzi do poprawy wrażliwości na insulinę i obniżenia poziomu cukru we krwi.

    W niektórych badaniach na zwierzętach kwas cykorowy i chlorogenowy ograniczał trawienie pokarmów węglowodanowych skrobiowych, co może również przyczyniać się do potencjalnej zdolności mleczarza do obniżenia poziomu cukru we krwi.

    Chociaż te wczesne wyniki badań są zachęcające, potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy mniszek lekarski działa u ludzi w ten sam sposób.
     

    Obniży poziom cholesterolu

    Niektóre bioaktywne związki zawarte w mniszku lekarskim mogą obniżać poziom cholesterolu, co może zmniejszać ryzyko chorób serca.

    Jedno badanie na zwierzętach doprowadziło do radykalnego obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów u myszy, którym podano ekstrakt z mniszka lekarskiego.

    W badaniu królika oceniono wpływ dodania korzeni i liści mniszka lekarskiego do diety o wysokim poziomie cholesterolu. Króliki, które otrzymały mniszka lekarskiego, zauważalnie zmniejszyły poziom cholesterolu.

    Chociaż wyniki te są intrygujące, potrzebne są dalsze badania, aby określić potencjalny wpływ mniszka lekarskiego na cholesterol u ludzi.

    Tags Tags: