• Właściwości czosnku niedźwiedziego

  Właściwości czosnku niedźwiedziego

  Czosnek niedźwiedzi jest bulwiastą, wieloletnią rośliną, która rośnie dziko w wilgotnych lasach i często znajduje się na bagnach (fenlands) lub w pobliżu rowów melioracyjnych w Irlandii.

  Dziki czosnek można znaleźć podczas spaceru po lesie - być może nad rzeką lub strumieniem - od połowy zimy do późnej wiosny, gdy ziemia jest wilgotna. Nawet w łagodny, słoneczny dzień, kiedy słońce ogrzeje liście, pojawi się aromat czosnku, więc możesz poczuć jego zapach, zanim go zobaczysz. Wystarczy spojrzeć w dół i wokół siebie, a nie będzie trudno dostrzec błyszczące, zielone liście dzikiego czosnku.


  Wygląd i zapach dzikiego czosnku

  Dziki czosnek składa się z żarówki, łodygi, liści i białych kwiatów w kształcie gwiazdy. Jak sama nazwa wskazuje, dziki czosnek ma charakterystyczny smak czosnku, chociaż nie jest tak ciężki ani ostry jak ząbki czosnku. 
   

  Gdzie go znaleźć?

  Wiosna to idealny czas na poszukiwanie tej wszechstronnej i gryzącej rośliny, którą można przerobić na pyszną zupę lub pesto. Nasz specjalistyczny przewodnik na temat tego, jak go znaleźć i odpowiedzialnie żerować, jak go ugotować i pomysłów na smaczny dziki czosnek.
   

  Fakty dotyczące niedźwiedziego czosnku

  Pochodząca z Wielkiej Brytanii roślina znana jest również jako por niedźwiedzia, czosnek niedźwiedzia, czosnek szerokolistny, buckrams, ramsons, czosnek drzewny i może rosnąć na wysokości od 45 do 50 cm.

  Liście i kwiaty są jadalne. Młode liście są pyszne, dodawane do zup, sosów i pesto. Liście pojawiają się w marcu i najlepiej zbierać je w młodości. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do czerwca i mogą dodać mocnego uderzenia czosnku do sałatek i kanapek.
   
   

  Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z niedźwiedziego czosnku?

  Stosowany tradycyjnie w całej Europie jako tonik wiosenny ze względu na jego właściwości oczyszczające krew, podobnie jak czosnek cebulowy, dziki czosnek ma również obniżać poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, co z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko chorób takich jak zawał serca lub udar mózgu .
   

  Inne zastosowania czosnku niedźwiedziego

  Liście raz zagotowano, a powstały płyn zastosowano jako środek dezynfekujący. Mówi się, że jego zapach odstrasza koty, więc może być dobrym dodatkiem do zapalonego ogrodu ornitologa. Pomimo silnego zapachu dziki czosnek ma znacznie łagodniejszy smak niż zwykły czosnek. Łatwo pomylić przed kwitnieniem z podobnie liściastą konwalią. Ale najlepiej tego nie jeść, jest trujący.
   

  Co przyrządzimy z czosnku?

  Podobnie jak udomowione czosnek, ramsony są jadalne, a liście są doskonałym dodatkiem do kanapki z serem lub pasztetem. Wykop cebulki i używaj jak czosnku i zachowaj kwiaty - stanowią piękną jadalną dekorację dla pikantnych potraw.

  Po dodaniu orzechów włoskich, oliwy z oliwek i kilku łyżek parmezanu liście tworzą również pyszne pesto z dzikiego czosnku.