• Korzyści zdrowotne pokrzywy

  Korzyści zdrowotne porzywy

  Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest podstawą w medycynie od czasów starożytnych.

  Starożytni Egipcjanie używali pokrzywy w leczeniu zapalenia stawów i bólu dolnej części pleców, podczas gdy wojska rzymskie pocierały się nią, aby utrzymać ciepło (1).

  Jego nazwa naukowa, Urtica dioica, pochodzi od łacińskiego słowa uro, co oznacza „palić”, ponieważ jego liście mogą powodować chwilowe uczucie pieczenia w kontakcie.

  Liście mają struktury podobne do włosów, które kłują, a także powodują swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

  Jednak po przetworzeniu w suplement, suszeniu, liofilizacji lub gotowaniu pokrzywa może być bezpiecznie spożywana. Badania łączą to z szeregiem potencjalnych korzyści zdrowotnych.

  Pokrzywa zawiera wiele składników odżywczych

  Liście i korzeń pokrzywy dostarczają wielu różnych składników odżywczych, w tym:

  Witaminy: Witaminy A, C i K, a także kilka witamin z grupy B.

  • Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód
  • Tłuszcze: kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas oleinowy
  • Aminokwasy: Wszystkie niezbędne aminokwasy
  • Polifenole: Kaempferol, kwercetyna, kwas kawowy, kumaryny i inne flawonoidy
  • Pigmenty: beta-karoten, luteina, luteoksantyna i inne karotenoidy
    
    

  Co więcej, wiele z tych składników odżywczych działa jako przeciwutleniacze w twoim ciele.

  Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają w obronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki są związane ze starzeniem się, a także rakiem i innymi szkodliwymi chorobami.

  Badania wskazują, że ekstrakt z pokrzywy może podnieść poziom przeciwutleniaczy we krwi.

  Pokrzywa zmniejszy stan zapalny

  Zapalenie jest sposobem na gojenie się organizmu i zwalczanie infekcji. Jednak przewlekłe zapalenie może wyrządzić znaczną szkodę.

  Pokrzywa zawiera różne związki, które mogą zmniejszać stan zapalny. W badaniach na zwierzętach i probówkach pokrzywa zmniejszała poziom wielu hormonów zapalnych, zakłócając ich wytwarzanie.

  W badaniach na ludziach stosowanie kremu z pokrzywy lub spożywanie produktów z pokrzywy wydaje się łagodzić stany zapalne, takie jak zapalenie stawów.

  Na przykład w jednym 27-osobowym badaniu zastosowanie kremu z pokrzywy na obszarach dotkniętych zapaleniem stawów znacznie zmniejszyło ból, w porównaniu do leczenia placebo.

  W innym badaniu, przyjmowanie suplementu zawierającego wyciąg z pokrzywy znacznie zmniejszyło ból stawów. Dodatkowo uczestnicy czuli, że mogą zmniejszyć dawkę przeciwzapalnego leku przeciwbólowego z powodu tej kapsułki.

  To powiedziawszy, badania są niewystarczające, aby zalecić pokrzywę jako leczenie przeciwzapalne. Potrzebne są dalsze badania na ludziach.

  Pokrzywa wyleczy prostatę

  Do 50% mężczyzn w wieku 51 lat i starszych ma powiększoną prostatę.

  Powiększona prostata jest powszechnie nazywana łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH). Naukowcy nie są pewni, co powoduje BPH, ale może to prowadzić do znacznego dyskomfortu podczas oddawania moczu.

  Co ciekawe, kilka badań sugeruje, że pokrzywa może pomóc w leczeniu BPH. Badania na zwierzętach wykazały, że ta potężna roślina może zapobiegać konwersji testosteronu w dihydrotestosteron - silniejszą formę testosteronu. Zatrzymanie tej konwersji może pomóc zmniejszyć rozmiar prostaty.

  Badania na ludziach z BPH pokazują, że wyciągi z pokrzywy pomagają leczyć krótko i długoterminowe problemy z oddawaniem moczu - bez skutków ubocznych. Nie jest jednak jasne, jak skuteczna jest pokrzywa w porównaniu z konwencjonalnymi metodami leczenia.

  Może leczyć katar sienny

  Katar sienny to alergia, która obejmuje zapalenie błony śluzowej nosa. Pokrzywa jest postrzegana jako obiecujące naturalne leczenie kataru siennego. Badania przeprowadzone w probówkach pokazują, że wyciągi z pokrzywy mogą hamować stany zapalne, które mogą wywoływać sezonowe alergie.

  Obejmuje to blokowanie receptorów histaminowych i powstrzymywanie komórek odpornościowych przed uwalnianiem substancji chemicznych, które wywołują objawy alergii.

  Jednak badania na ludziach wskazują, że pokrzywa jest w leczeniu kataru siennego równa lub tylko nieznacznie lepsza w porównaniu z placebo.

  Chociaż roślina ta może okazać się obiecującym naturalnym lekarstwem na objawy kataru siennego, potrzebne są dalsze długoterminowe badania na ludziach.